آموزش تمپو کرج

آموزش تمپو در کرج در آموزشگاه موسیقی ملودی. در ادامه توضیحاتی در مورد سازشناسی ارائه می شود.

در صورتی که با تلفن همراه وارد شدید، جهت اجرای فایل صوتی بر روی listen in browser بر روی ابزار صوتی در پایین اشاره نمایید

آموزش تمپو و سازشناسی تمپو

آموزش تمپو کرج. داربوکا یا داربوکه یا تمپو سازی است از خانواده آلات موسیقی کوبه ای از رده ضرب یا تنبک . ساختمان این ساز تشکیل می شود از یک استوانه شبیه گلدان که دهانه آن را پوست می کشند و آن بخش که باریک است حکم نفیر یا خیمه ساز را پیدا می کند. جنس دربوکه از چوب است ولی در حال حاضر در دمشق از پلاستیک نیز ساخته می شود.[و نیز از جنس آلمینیوم نیز ساخته می گردد و انواع بهتر آن از قالب یک تکه تهیه می گردد و نوع دیگر آن بدین شکل است که از دهانه نفیر تکه دیگری نیز به دهانه اصلی با جوش متصل می کنند]

آموزش تمپو کرج

درازای این ساز معمولا حدود 40 سانتی متر است. پوستی که بر دهانه دربوکه می کشند از ماهی بز و احتمالا گوسفند تهیه می شود. نوازنده این ساز را زیربغل و یا روی شانه می گذارد و می نوازد. به ندرت اتفاق می افتد که روی زمین بنهند و بنوازند.

تاریخچه ساز

دربوکه بیشتر در میان مردمان الجزایر تونس و مراکش و سوریه رایج است. در ترکیه به آن دِبلِک می گویند. لاووآ در تاریخ موسیقی ص 18 نوشته است: در کشفیاتی که به سال 1823 در طیوه انجام گرفت در یک گور نوعی طبل بزرگ همراه کوبه هایش به دست آمد که کاملا شبیه سازی است موسوم به دربوکه که هنوز هم میان اعراب متداول است.

از سایت pinterest آموزشگاه موسیقی ملودی نیز دیدن نمایید

آموزش تمپو کرج

املای ساز

زاکس املای فارسی این ساز را دربکه و لاتین آن را دربوکه نوشته و توضیح داده است: تنبکی است سفالی و یا چوبی به شکل گلدان که گلوی آن در پایین قرار گرفته و بدنه آن نقاشی و نزیین گشته است. این ساز را زیر بغل می گذارند و با دو دست می نوازند.

درباره ما

دیگر مشخصات ساز

پوستی که روی نقاره آن کشیده اند از پوست گوسفند است. تغییر لحن به فرم زدن انگشت روی پوست عملی می گردد. معمولا دست راست به وسط دربوکه ضربه وارد می کند و دست چپ به کنار آن. این ساز هم اکنون در میان بادیه نشینان و عشایر معمول است.

ارتفاع آن از 13 تا 45 سانتی متر و قطر آن از 8 تا 32 سانتی متر.

فرهنگ آنندراج به صورت دربله ثبت کرده است. در زاهدان ایران به آن درکد می گویند.”—فرهنگ سازها/حسینعلی ملاح—

با اشاره بر روی لینک زیر به منوی ساز شناسی بازگردید

ساز شناسی

آموزش تمپو در کرج

آموزش داربوکا در کرج
آموزشگاه موسیقی در گوهردشت

تماس با ما]

Call Now Buttonتماس بگیرید!