آموزش سازدهنی کرج

آموزش سازدهنی در کرج در آموزشگاه موسیقی ملودی. در ادامه توضیحاتی در مورد ساز شناسی ارائه می شود.

آموزش سازدهنی و ساز شناسی سازدهنی

در صورتی که با تلفن همراه وارد شدید، جهت اجرای فایل صوتی بر روی listen in browser بر روی ابزار صوتی در پایین اشاره نمایید

 

کلاس سازدهنی و ساز شناسی

ساز دهنی سازی است از خانواده آلات موسیقی بادی که به آن ارغنون دهنی موسیقار و یا هارمونیکا نیز می گویند. چنانکه ذیل ماده ارغنون دهنی آمده است سابقه تاریخی این ساز به روزگاران بسیار دور می رسد.

آموزش سازدهنی کرج

آموزش سازدهنی کرج

در نقش برجسته شکار گوزن طاق بستان دو نوازنده ای که سمت چپ نقش برجسته ترسیم گشته سرگرم نواختن سازدهنی یا ارغنون دهنی و یا موسیقار هستند. در برهان قاطع آمده است موسیقار بر وزن بوتیمار سازی است معروف که آن را از نی های بزرگ و کوچک به اندام مثلث به هم وصل کرده اند و بعضی گویند سازی است که درویشان دارند و بعضی دیگر گویند سازی است که شبانان نوازند.

ساختمان سازدهنی

ساختمان ابتدایی این ساز تشکیل می شده از تعدادی نی به اندازه های مختلف که در کنار یکدیگر قرار می دادند. سازی که در این روزگار با نام سازدهنی رایج است ساختمانی کمال یافته دارد. حجم ساز نسبت به گذشته کوچکتر شده است. از صورت مثلث یا ذوزنقه در آمده و کاملا مستطیل شکل شده است.

از ویدئو های آموزشگاه موسیقی ملودی در کانال آپارات نیز دیدن نمایید

به جای نی ها که جای بیشتری را اشغال می کردند تعدادی قمیش یا زبانه فلزی حساس در کنار هم قرار داده اند و برای هر زبانه سوراخی در قسمت فوقانی جعبه مستطیل شکل منظور کرده اند. به همین سبب صدا داری این ساز را توانسته اند بیشتر کنند. در کشور های غربی به ساز دهنی هارمونیکا می گویند./ به نقل از کتاب فرهنگ سازها نوشته حسین علی ملاح

از بخش ساز شناسی کالیمبا نیز دیدن نمایید

انواع سازدهنی

ساز دهنی بر سه نوع کلی تقسیم بندی می گردد که عبارتند از:

سازدهنی ترمولو و اکتاو که معمولا در سبک های فولک و پاپ اجرا می گردد

سازدهنی دیاتونیک که معمولا در سبک های فولک راک کانتری بلوز و پاپ اجرا می گردد

و ساز دهنی کروماتیک که معمولا در سبک های جز کلاسیک و پاپ اجرا می شود

بازگشت به منوی ساز شناسی

آموزشگاه موسیقی در کرج گوهردشت
Call Now Buttonتماس بگیرید!