ویلنسل

آموزش ویولن سل کرج

در صورتی که با تلفن همراه وارد شدید، جهت اجرای فایل صوتی بر روی listen in browser بر روی ابزار صوتی در پایین اشاره نمایید

آموزش ویولن سل کرج

آموزش ویولن سل کرج – ساز شناسی ویولن سل

آموزش ویلولن سل کرج – برگرفته از کتاب سازهای ارکستر سمفونیک ترجمه مرتضی مبکی/” ویلنسل که به زبان ساده و عامیانه چلو cello  نامیده می شود عضو باس خانواده ویلن می باشد و با آرشه ای کوچکتر و باریکتر از آرشه ویولن نواخته می شود و توسط یک سیخ یا میله فلزی که برای قراردادن ساز روی زمین مورد استفاده قرار می گیرد که قابل جمع شدن می باشد مجهز است. این ساز در سال 1500 میلادی رو به تکامل و گسترش نهاد. چلو در حدود 150 سال سال در کنار ویولاداگامباتنور که شهرت آن رفته رفته رو به کاهش بود یافت می شد و از سال 1700 میلادی ویلنسل سازی مشهور و جالب توجه برای تکنوازی گردید…. چلو یکی از فراگیرترین و رسانا ترین سازها می باشد و با بدنه بزرگش رزونانس مناسبی را ایجاد می کند که دامنه آن نسبتا از دامنه رزونانس ویولن بیشتر می باشد. این ساز هم در تکنوازی و هم در پاساژ های گروه نوازی کارایی مناسب و یکسانی دارد.

آموزش ویولن سل کرج

بر گرفته از کتاب فرهنگ سازها نوشته حسینعلی ملاح/” ویولن سل سازی است از خانواده آلات موسیقی رشته ای مقید از رده ویولن. ایتالیایی ها و انگلیسی ها به آن چلو می گویند که مخفف ویولن چلو است.

لاروس موسیقی نوشته است:” ویولن سل سازی است رشته ای از خانواده ویولن که با آرشه یا همان کمانه نواخته می شود. ویلون سل از ویلن خیلی بزرگتر است سیم هایش با فاصله پنجم با یکدیگر کوک می شوند: لا- ر- سل- دو. صدایش نیز یک اکتاو بمتر از ویولن آلتو است.

طول جعبه طنینی ویلن سل متعارف 75 تا 76 سانتیمتر است. یک نوع ویلن سل کوچک نیز متداول بوده که درازایی معادل 72 تا 73 سانتیمتر داشته است. این ساز ویلن سل خانم ها نام داشته و در قرن هجدهم ساز محبوب بانوان به شمار می آمده است”

شکل و ساختمان کلی و نوع چوب و اجزاء ویلن سل مانند ویلن است. منحصرا بلندی صفحه ها زیاد تر و جنس آنها نیز ضخیمتر است. پایه چوبی یا فلزی ویلن سل را روی زمین می گذارند و خود ساز را میان دو زانو قرار می دهند

ویلن سل بعد از ویولن به ایران آمد. ابتدا منحصرا در ارکستر از این ساز استفاده شد و بعد ها شخصیت مستقلی پیدا کرد.

هم اکنون در پاره ای از ارکستر های ایرانی و ارکستر سمفونیک و احتمالا به صورت تکنوازی از آن استفاده می شود.

از ویدنو های آموزشگاه موسیقی ملودی نیز دیدن نمایید

 

آموزش ویولن سل کرج

آموزشگاه موسیقی ملودی تخصصی ترین آموزشگاه موسیقی در کرج

درباره ما