آموزش یوکللی کرج

آموزش یوکللی در کرج در آموزشگاه موسیقی ملودی. در ادامه توضیحاتی در مورد ساز شناسی ارائه می شود.

آموزش یوکللی و ساز شناسی یوکللی

آموزش یوکللی و ساز شناسی یوکللی. یوکللی یا یوکله له یا اوکله له که تلفظ آن بنا به دیکته لاتین آن در زبان فارسی متفاوت می باشد. این ساز به صورت ukulele نوشته می شود. خواستگاه این ساز بیشتر در مناطق هاوایی بوده و پس از ورود پرتغالی ها به این منطقه در سده 19 میلادی این ساز شکل امروزی توسط مردم بومی تغییر شکل داده شده و مورد استفاده قرار گرفت. همچنین این ساز در عصر حاضر طرفداران بیشماری در نقاط مختلف دنیا به خود جذب کرده است.

آموزش یوکللی کرج

آموزش یوکللی و ساز شنسی یوکللی. اوکله له معمولاً با موسیقی از هاوایی همراه است که در آن نام تقریباً به عنوان “پرش پرنده” ترجمه می شود ،  شاید به دلیل حرکت انگشتان پخش کننده. افسانه آن را به دلیل کوچک بودن ، شیوه نامناسب بودن و مهارت بازی کردن ، آن را به نام مستعار انگلیسی ادوارد ویلیام پورویس ، یکی از افسران پادشاه کالکواوا نسبت می دهد. یکی از اولین جلوه های کلمه ukulele در چاپ (به معنای ساز زهی) در موزه هنرهای متروپولیتن مجموعه موسیقی کراسبی براون از آلات موسیقی همه ملل است که در سال 1907 منتشر شده است.

آموزش یوکللی کرج

چرا یوکللی محبوب است

چرا یوکللی محبوب است؟ از خصوصیات این ساز که آن را بسیار محبوب نموده می توان به ابعاد کوچک این ساز که تقریبا به اندازه دو وجب می باشد و حمل آن حتی در یک کوله پشتی نیز میسر است اشاره کرد. همچنین این ساز دارای 4 سیم نایلونی است. سازهایی با 6 یا 8 رشته در چهار دوره ، اغلب taropatches یا taropatch ukuleles نامیده می شوند. این سازها معمولاً دارای چهار رشته هستند. بعضی از رشته ها ممکن است در دوره ها زوج شوند. در کل شش یا هشت رشته به ساز (در درجه اول برای حجم بیشتر استریم). و یوکه له له های مدرن از رشته های نایلون پلیمری استفاده می کنند که دارای تغییرات زیادی در مواد مانند فلوروکربن ، آلومینیوم (به عنوان سیم پیچ های رشته های پایین تر) و نایلگوت است.

اجرای این ساز بسیار راحت بوده اما نباید مسیر مقاطع حرفه ای در فراگیری این ساز را دور از چالش بپنداریم. جشنواره های مختلفی برای این ساز برگزار می گردد که می توان مشهورترین آن را جشنواره یوکللی در هاوایی دانست که مردم از نقاط مختلف برای شرکت در این جشنواره و اجراهای متنوع خود گرد یکدیگر می آیند.

در صورتی که با تلفن همراه وارد شدید، جهت اجرای فایل صوتی بر روی listen in browser بر روی ابزار صوتی در پایین اشاره نمایید

این ساز را معمولا توسط بندی به دور گردن آویخته و اجرا می کنند. به طور معمول ، ukuleles شکل بدن هشت شکل شبیه به یک گیتار آکوستیک کوچک است. همچنین غالباً در شکل های غیر استاندارد مانند شکل برش و بیضی شکل دیده می شود که معمولاً به آن “ukusele” آناناس “گفته می شود. حجم صدایی این ساز کم است اما در مقایسه با گیتار صدایی خاص داشته که در جذابیت این ساز نقش عمده ای ایفا می کند.

ساز شناسی یوکللی

یوکللی را می توان کوچک شده گیتار دانست. اما با این تفاوت که به جای 6 سیم گیتار از 4 سیم نایلونی در این ساز استفاده می شود. به طور خاص سه مهاجر ، سازندگان کابینت مادیران ، مانوئل نونس ، خوزه دو اسپیریتو سانتو و آگوستو دیاس ، به عنوان اولین سازندگان بوکول معتبر شناخته می شوند. این ساز را می توان به عنوان همراهی کننده و یا حتی به عنوان اجرای سولو یا تکنوازی استفاده نمود.

از دیگر فاکتورهایی که این ساز را بسیار محبوب کرده و روز به روز به طرفداران آن افزوده می شود ارزان بودن و دسترسی راحت و قابل حمل بودن این ساز دانست. هرچند که در ایران هنوز به خوبی شناخته نشده است. معمولا نوازندگان و افرادی که با ساز گیتار آشنایی دارند می توانند این ساز را اجرا نمایند. اما نواختن این ساز دارای تکنیک های منحصر به فرد خود بوده. و نوع آکورد ها و نیز تکنیک های زخمه زدن بر روی یوکللی نیز کمی متفاوت از گیتار می باشد.

آموزش یوکللی کرج

از بخش اساتید آموزشگاه موسیقی ملودی نیز دیدن نمایید

انواع یوکللی

انواع یوکللی. نکته ای که لازم به یادآوری است در خصوص سیر تکامل ساز ها در گذر زمان است. همواره در مباحث اتنوموزیکولوژی عوامل گوناگونی در به تکامل  رسیدن و سیر حرکت موسیقی یک منطقه نقش ایفا می کند که از آن دست می توان به مسائل تاریخی و تقابل فرهنگی و هنری گوناگون بین اقوام اشاره کرد. همان که قبلا نیز ذکر آن رفت، خواستگاه این ساز در مناطق هاوایی است اما چرا و چگونه؟

پاسخ این پرسش در ورود پرتغالی ها به این منطقه و متعاقبا ورود ساز گیتار در این حوزه است که پس از گذشت دورانی مردمان این منطقه به ساز گیتار را به این شکل تکامل و تغییر مسیر داده اند. و همینطور یکی از مهمترین فاکتورهای ایجاد اوکوله له در موسیقی و فرهنگ هاوایی ، حمایت و ترکیب سرسخت این ساز توسط کال کالیکوا بود. وی که حامی هنر است ، وی را در مجالس سلطنتی به نمایش در آورد. انواع متداول اوکولل ها شامل سوپرانو (ukulele استاندارد) ، کنسرت ، تنور و باریتون است. سوپرانینو (که به آن پیکولو ، بامبینو ، یا “جیب اوک” نیز گفته می شود) ، باس و اوکولول های کنتراست کمتر رایج است.

از بین یوکل های معمولی ، سوپرانو ، که اغلب در هاوایی “استاندارد” خوانده می شود ، کوچکترین دوم است و اندازه اصلی آن بود. اندازه کنسرت در دهه 1920 به عنوان یک سوپرانو پیشرفته ، کمی بزرگتر و بلندتر با صدای عمیق تر توسعه داده شد. اندکی پس از آن ، تنور ایجاد شد که دارای حجم بیشتر و صدای باس عمیق تر بود. باریتون (شبیه به یک گیتار تنور کوچکتر) در دهه 1940 ایجاد شد ، و کنتراست و باس نوآوری های اخیر است (به ترتیب 2010 و 2014).

آموزش یوکللی کرج

آموزشگاه موسیقی ملودی تخصصی ترین آموزشگاه موسیقی کرج گوهردشت

از کانال تماشا آموزشگاه موسیقی ملودی نیز دیدن نمایید

Call Now Buttonتماس بگیرید!