آموزش کالیمبا کرج

آموزش کالیمبا در کرج در آموزشگاه موسیقی ملودی. در ادامه توضیحاتی در مورد ساز شناسی ارائه می شود.

آموزش کالیمبا و ساز شناسی کالیمبا

آموزش کالیمبا. کالیمبا سازی است از قاره آفریقا که هاو تریسی اتنوموزیکوگ انگلیسی تحقیقات وسیعی بر روی آن انجام داده است. هاو تریسی یک متخصص اتنوموزولوژیست انگلیسی بود که در نیمه اول قرن بیستم به طور گسترده در روستاهای آفریقا سفر کرد و بر روی این ساز تحقیقات بسیاری انجام داد. مبدا این ساز را کشور زیمباوه می دانند.

آموزش کالیمبا کرج

در صورتی که با تلفن همراه وارد شدید، جهت اجرای فایل صوتی بر روی listen in browser بر روی ابزار صوتی در پایین اشاره نمایید

به هنگام اوایل زندگی در آفریقا ، هیو تریسی عمیقا عاشق موسیقی سنتی آفریقا شد. در طول 5 دهه اقامت خود در آفریقا ، او به ویژه عاشق موسیقی گروهی از سازها به نام “کالیمبا” ، از نوادگان امروزی از یک خانواده باستانی سازهای موسیقی آفریقایی شد. این ساز بسته به جایی که در آفریقا پیدا شده بودند ، اشکال ، تنظیمات و اسامی زیادی داشتند. تریسی شروع به ساخت این سازها کرد و تصمیم گرفت از نام “kalimba” استفاده کند ، یکی از اسامی سازهای سنتی که به نظر وی غربی ها قادر به گفتن و به یاد آوردن آن هستند.

تاریخچه کالیمبا

جهان برای اولین بار در معرض سحر و جادو موسیقی kalimba قرار گرفت. خود هیو تریسی نیز در جهان گشت و گذار کرد و درباره موسیقی آفریقایی و کالیبابا مشغول صحبت بود. در سال 1973 ، گروه آمریکایی Earth ، Wind و Fire با ترانه Kalimba Story آهنگی زد و محبوبیت kalimba افزایش یافت. از دهه 1970 تاکنون صدها سازنده کالیمبا وجود داشته است ، برخی از آنها طرح های ساز را ایجاد می کنند که توانایی ها و رنگ آمیزی آهنگ را فشار می دهد. تنوع طرح های ساده 5 نت و سازهای پیچیده با بیش از 100 صدا را ایجاد می کند. از آنجایی که می توان هر قلعه kalimba را به طور مستقل تنظیم کرد ، تقریباً تعداد نامتناهی تنظیمات و یا کوک ممکن وجود دارد. اولین گفتار تاریخی کالیمبا: بیش از 100 نوع مختلف از کالیمبای آفریقایی وجود دارد. مابیرا ، کالیمبا ، سانسا و کریمبا از جمله آنها هستند.

در سال 1954 هیو تریسی یکی از این نام ها به نام kalimba را برای نسخه ساز مورد نظر خود در سراسر جهان انتخاب کرد. در سال 1961 ، وی همچنین مقاله ای با عنوان “پرونده ای برای نام مبیرا” نوشت ، و نشان می دهد که از مابیرا به عنوان یک نام عمومی برای هر کالیمبا آفریقایی می توان استفاده کرد. امروزه ، در خارج از آفریقا ، از kalimba نیز به طور کلی برای هر نوع از انواع کالیمبای غیر سنتی استفاده می شود. نخستین اروپایی که مابیرا را دید ، کاوشگر و مبلغ پرتغالی پدر دوس سانتوس بود که در موزامبیک امروزی در سال 1586 بود. او نوازندگی ساز 9 تار آهنی را که او “ambira” نامیده بود مستند کرد. نوازندگان می خواستند ناخنهای شست خود را طولانی به بازی کنند ، و ساز “هارمونی شیرین و ملایم صداهای سازگار” تولید می کرد.

آموزش کالیمبا کرج

از اساتید آموزشگاه موسیقی ملودی بیشتر بدانید

اولین کالیمباها

اولین کالیمباها حدود 3000 سال پیش در غرب آفریقا در اطراف کامرون امروزی ساخته شده اند ، که کاملاً از گیاه ساخته شده است. موادی مانند بامبو. سپس در حدود 1300 سال پیش ، هنگامی که عصر آهن به دره زامبیزی در جنوب شرقی آفریقا رسید ، کالیمباها ساختار فلزی به خود گرفتند. امروزه هنوز هم کالمبا به سبک سنتی در آفریقا با رنگهای گیاهی و فلز بلندتر و پایدار ساخته می شود. ماده گیاهی kalimbas ، که اغلب از بامبو تهیه می شود ، مدت طولانی پایدار نیست و در حال حاضر بازار مصرف زیادی ندارد.

عصر آهن حدود 1300 سال پیش به جنوب آفریقا رسید و آفریقایی ها در ذوب و آراستگی آهن کاملاً مهارت داشتند. این فرضیه گرهارد کوبیک است که اندکی پس از آنکه مردم در آنجا شروع به استفاده از آهن کردند ، کالیمباهای فلزی در دره رودخانه زامبیزی ساخته شدند. در طی سالهایی که قدرت های اروپایی سرزمین های آفریقا را به عنوان مستعمره نگه می داشتند، مردمان آفریقا این ساز را از قراضه های آهن درست می کردند.

آموزش کالیمبا کرج

از بخش های متنوع بلاگ آموزشگاه موسیقی ملودی نیز دیدن نمایید

کالیمباهای مدرن

کالیماهای مدرن ، که از سال 1954 با هیو تریسی kalimbas شروع می شوند ، از فولاد برای صدا و لحن بهتر ساخته می شوند. در دره زامبیزی ، اطراف زیمبابوه امروزی ، مابیرا به سازهای متنوع و پیچیده ای با یک موسیقی غنی تبدیل شده که کاملاً در فرهنگ ادغام شده است. در حالی که سازهای ساده با 6-10 صدا به طور گسترده ای در کشورهای جنوب صحرای آفریقا یافت می شوند ، مردم شونا در زیمبابوه امروزی کالیمبا را با 21-25 تن ایجاد کردند. این ساز نقش عمده ای در ادیان این اقوام بازی کرده چه اینکه مردمان این ناحیه از این ساز برای برقراری ارتباط با اجداد خود استفاده می کنند.

یکی از مسیرهای مهم تکثیر این ساز کنگوهای اسیر شده در آفریقا توسط بلژیکی ها در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900 است. هیو تریسی به این نتیجه رسید که مقیاس هایی که در کالیباباها استفاده می شدند اصلاً مانند مقیاس غربی روی پیانو نیستند. علاوه بر این ، او متوجه شد که در مقیاس مورد استفاده یک گروه قومی خاص ، سازگاری خاصی وجود دارد. سازگاری این مقیاس توسط سازندگان تعیین می شود که از ابزارهای خود کپی می کنند و آنها را مطابق آنچه تصور می کردند نت های صحیح هستند تنظیم می کردند. به طور کلی اقوام آفریقایی از فواصل خاصی بر روی این ساز استفاده می کنند. در دهه 1960 ، کالیمبا به دنیا معرفی شد که پیرو آن یک مدل کالیمبا بزرگتر به نام کالیمبا آلتو طراحی شد

با ما از طریق لینک زیر در ارتباط باشید

تماس با ما

آموزش کالیمبا کرج در آموزشگاه موسیقی ملودی

از کانال آپارات آموزشگاه موسیقی ملودی دیدن نمایید

آموزش کالیمبا کرج

Call Now Buttonتماس بگیرید!