آموزش تنبور در کرج

آموزش تنبور در کرج

آموزش تنبور در کرج گوهردشت در آموزشگاه موسیقی ملودی زیر نظر استاد نوید امینی. متولد 1364 و فراگیری موسیقی را نزد اساتید علاء ایجادی و فرهنگ شریف آغاز نمود. ایشان از هنرجویان و دانش آموختگان ممتاز هنرستان موسیقی بوده و در گرایش نوازندگی ساز ایرانی دارای مدرک کارشناسی می باشند.

آموزش تنبور در کرج

از دیگر اساتید ایشان می توان به فریبرز عزیزی – بهروز همتی – حسین علیزاده – محمد رضا لطفی اشاره کرد… از فعالیت های پربار ایشان در عرصه موسیقی و آهنگسازی می توان به آهنگسازی موسیقی متن مستند و تاتر- مقام برگزیده موسیقی تاتر فجر- ضبط آلبوم – مدیریت بخش موسیقی مرکز حوزه هنری کرج به مدت 2 سال – استاد دانشگاه جامع علمی کاربردی تهران – آموزش در آموزشگاه های تهران و کرج و … اشاره کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی لینک آموزش سه تار در کرج اشاره نمایید.

آموزش تنبور در کرج

آشنایی با تمبور

تنبور سازی است مقامی که در مناطق حوزه شرقی از جمله خراسان و نیز کردستان بسیار در بین علاقه مندان موسیقی این مناطق رواج داشته و از جمله ساز های بومی این حوزه ها در ایران به شمار می رود. این ساز قدمتی بسیار داشته که آثار آن را می توان در کتیبه ها و سنگ نوشته ها یافت. البته لازم به ذکر است که تمامی سازها در گذر زمان به تکامل می رسند که در این بین تنبور نیز مستثنا نبوده و این ساز در طول زمان تا به عصر حاضر به تکامل رسیده است. از جمله دانشمندان و موسیقی دانانی که در گذشته نسبت به این ساز علاقه خاصی داشته و محاسبات خود را بر مبنای این ساز ترسیم و به قلم در آورده است می توان به ابونصر فارابی اشاره کرد. جهت آشنایی بیشتر با این ساز می توانید از بخش ساز شناسی تنبور دیدن نمایید.

آموزش تنبور در کرج

مدت زمان یادگیری تنبور

مدت زمان یادگیری تنبور به مانند دیگر سازها بستگی مستقیم به میزان علاقه و تمرین هنرجویان و متقاضیان دارد و زمان دقیقی را نسبت به طول دوره فرا گیری این ساز نمی توان گفت. اما معمولا بین 1 ماه تا 3 ماه ابتدایی می توان از این ساز نتیجه ابتدایی را حاصل کرده و به مرور زمان و با تمرینات مستمر می توان مباحث تکنیکی بیشتری را مطرح و متعاقبا اجرا نمود. معمولا طول دوره ای که بتوان به سطح متوسطه در این ساز رسید بین 2 تا 4 سال زمان خواهد برد.

آموزش تنبور در کرج

کسی که سه تار می زند می تواند تنبور هم بزند ؟

این سوالی است که بسیاری از متقاضیان این ساز می پرسند. اصولا شباهت اجرایی بین تنبور و سه تار وجود ندارد و چه اینکه از لحاظ تکنیک های زخمه زدن بر ساز نیز این دو با یکدیگر کاملا متفاوت عمل می کنند و هیچ ارتباطی از این لحاظ با یکدیگر ندارند. اما از لحاظ پنجه گیری ساز بر روی دسته ساز ها مشابهتی کم وجود دارد و این بدان معنا است که کسانی که سه تار می نوازند اگر زخمه ایشان به درستی بر روی تنبور فرود آید و منحصرا مختص تنبور باشد می توانند از نوع پنجه گیری سه تار نیز در تنبور استفاده نمایند

البته لازم به تاکید است که دستان بندی یا پرده بندی تنبور با سه تار بسیار متفاوت بوده و از این لحاظ به هیچ عنوان قابل مقایسه با یکدیگر نیستند. یکی از بارزترین اخلاف ها در نوع استفاده از انگشتان در زخمه زدن به سیم های این دو ساز است که در سه تار معمولا از انگشت اشاره و به ندرت از دیگر انگشتان استفاده می شود اما در تنبور از تمامی انگشتان خصوصا 4 انگشت اول  استفاده می شود.

از بخش اساتید آموزشگاه موسیقی ملودی نیز دیدن نمایید

آموزش تنبور در کرج

آموزش تنبور چگونه است

آموزش تنبور بر مبنای نقل سینه به سینه یا به اصطلاح گوشی است. بدین شکل که استاد در هر جلسه نکات و درس مربوطه را به صورت شفاهی به هنرجویان ارائه و هنرجو در جلسه بعدی آن درس را نواخته و توسط استاد رفع اشکال خواهد شد اما در این بین کتابی جهت مرور درس های مذکور نخواهد بود و تمامی نکات به صورت شفاهی به هنرجویان منتقل خواهد شد. حال با توجه به در دسترس بودن ضبط صوت هنرجویان می توانند دروس ارائه شده توسط استاد را در هر جلسه ضبط و از روی صوت ارائه شده درس مربوطه را برای خود یادآوری کنند.
البته اخیرا شاهد انتشار کتاب هایی نیز در آموزش تنبور هستیم که بنا به قاعده عمل، استاد مربوطه در صورت صلاحدید می تواند هنرجویان را به کتاب مربوطه ارجاع و یا حتی از روی آن به هنرجویان موارد لازم را درس دهد اما از ابتدا اصولا آموزش تنبور به صورت گوشی و نقل سینه به سینه بوده است.

از بخش سازشناسی آموزشگاه موسیقی ملودی دیدن نمایید

آموزش تنبور در کرج

تنبور سازی مقامی است

تنبور سازی مقامی است که دروس ارائه شده بر اساس مقام های نقل شده از گذشتگان تا به امروز با در نظر گرفتن حوزه عملکرد موسیقیایی آن است. در تنبور به هیچ عنوان از ردیف های موسیقی مرسوم ایرانی استفاده نمی گردد اما این بدان معنا نیست که نتوان برخی از گوشه های ردیف را بر روی تنبور اجرا نمود. با در نظر گرفتن این نکته که اصولا بخش عمده ای از ردیف کنونی موسیقی کلاسیک ایران برگرفته شده از موسیقی مقامی است لذا بسیاری از گوشه ها را می توان بر روی تنبور اجرا نمود

اما این کار در کلاس آموزش تنبور مرسوم نبوده چرا که در کلاس آموزشی تنبور مقامات خاص منحصر به تنبور آموزش داده خواهد شد و در صورتی که هنرجویان بخواهند مطابقت ردیف با مقامات را اخذ نمایند خارج از روال مرسوم کلاس بوده و معمولا اساتید در این مواقع هنرجویان را در ابتدا تشویق به اتمام مقام ها و سپس تحلیل ردیف و در نهایت انطباق مقامات با گوشه ها خواهند کرد که بحث در این رابطه نیازمند سال ها ممارست و تمرین و نیز آشنایی با ردیف موسیقی کلاسیک ایران خواهد بود.

آموزش تنبور در کرج

هزینه کلاس تنبور

هزینه تمامی کلاس ها از جمله کلاس آموزش تنبور بر اساس نرخ اعلامی و ابلاغی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هر استان به صورت سالیانه به آموزشگاه های موسیقی استان ابلاغ می گردد که آموزشگاه موسیقی ملودی نیز بر اساس نرخ اعلامی و ابلاغی از سوی آن نهاد اقدام به اخذ شهریه می نماید. لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا از طریق لینک تماس با ما با آموزشگاه موسیقی ملودی در ارتباط باشید.

قیمت تنبور

قیمت تنبور بر اساس نوع چوب به کار رفته در آن و نیز شیوه ساخت آن تعیین می گردد. البته قدمت چوب نیز بر روی صدا دهی آن تاثیر که متعاقبا بر روی قیمت آن نیز تاثیر گذار خواهد بود. نداشتن تاب در دسته ساز- کاس نبودن صفحه رو- نوع ساخت کاسه رزونانس و … می تواند در تعیین قیمت ساز نیز نقش عمده ای ایفا نمایند. البته قیمت این ساز به نسبت سه تار کمی گرانتر خواهد بود و دلیل آن معمولا به ساخت خاص این ساز برخواهد گشت. معمولا کاسه تنبور را به صورت یک تکه می سازند. به نوعی که کنده درخت را با ابزار تراش داده و آنقدر کاس می نمایند تا در حد مطلوبی واقع گردد و سپس اقدام به نسب متعلقات دیگر ساز می نمایند.

درباره ما بیشتر بدانید

از اینستاگرام آموزشگاه موسیقی ملودی دیدن نمایید

آموزش تنبور در کرج

آموزش تنبور در کرج گوهردشت در آموزشگاه موسیقی ملودی تخصصی ترین آموزشگاه موسیقی در کرج

آموزش تنبور در کرج گوهردشت