آموزش دایره در کرج

آموزش دایره در کرج آموزش قاوال در کرج گوهردشت زیر نظر استاد هانیه گل محمدی بر اساس مکتب تبریز و شیوه آموزش دایره استاد محمود فرنام

کلاس دایره با استاد هانیه گل محمدی

کلاس دایره در آموزشگاه موسیقی ملودی

آموزش دایره در آموزشگاه موسیقی ملودی. هانیه گل محمدی متولد 1365 که فراگیری سازهای کوبه ای را از کودکی آغاز نمود. ایشان در حال حاضر در آموزشگاه های متعدد تهران و کرج مشغول به تدریس و پرورش هنرجویان می باشند. از جمله رزومه ایشان می توان به اجراهای متعدد در تهران و کرج – عضویت در گروه های متعدد موسیقی و نیز اجراهای بیشمار در تالار وحدت تهران و کسب مقام های متعدد و… نام برد.

آموزش دایره در کرج

جهت کسب اطلاعات بیشتر از رزومه ایشان می توانید بر روی لینک زیر اشاره نمایید

آموزش دف در کرج

آشنایی با ساز دایره یا قاوال

آشنایی با ساز دایره یا قاوال: جدا از هم خانواده بودن دایره و دف در نوع صدا و نیز ابعاد این دو ساز با یکدیگر اختلاف دارند. در دایره بیشتر ضربات با انگشت وارد می شود. علاوه بر آن تکنیک های منحصر به فردی نیز در دایره اجرا می گردد و به طور کلی از لحاظ اجرایی دایره و دف نه از لحاظ جنس صدا و نه از لحاظ نوع اجرا و تکنیک های بکار گرفته شده در نواختن این ساز به هیچ عنوان همسان با دف نمی باشد. دایره صدای به اصطلاح تیز تری نسبت به دف دارد. این ساز در آذربایجان به نام قاوال شناخته می شود.

اندازه ساز دایره

دایره در ابعاد مختلف ساخته می شود که نوع پوستی که در آن به کار می رود می تواند در ابعاد آن نقش داشته باشد. همچنین جنس پوست دایره را از انواع مختلف می کشند اما معمولا از پوست بز یا بره برای آن استفاده می کنند. امروزه قاوال یا دایره را در شکل های مختلف از جمله شش گوش نیز می سازند. همینطور جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساز دایره (قاوال) می توانید از صفحه سازشناسی نیز دیدن نمایید.

دایره در آذربایجان

در آذربایجان معمولا خوانندگان از دایره به عنوان همراهی کننده در دستان خود همزمان با اجرای خود استفاده می کنند و جالب اینجاست که در فرازهای خوانندگی معمولا دایره را در کنار صورت خود قرار داده و از آن به عنوان نوعی پژواک دهنده صدای خود استفاده می کنند درست به مانند خوانندگانی که هنگام خواندن و معمولا در هنگام فراز دستان خود را در کنار گوش خود قرار می دهند که دلیل آن بسیار جالب بوده که کاربردی فارغ از پژواک دهنده دارد که جای صحبت آن در این مقال نمی گنجد. بدنه دایره یا قاوال معمولا از جنس توت یا گردو ساخته می شود.

آموزش دایره در کرج

مدت زمان یادگیری دایره

مدت زمان یادگیری دایره بستگی مستفیم به میزان تمرین هنرجویان خواهد داشت. اما به طور کلی معمولا بعد از 3 الی 6 ماه می توان نتیجه اولیه را در اجرا حاصل نمود. هم چنین به مرور زمان نیز به میزان پیشرفت و اضافه شدن تکنیک های اجرایی می توان نتایج بیشتری را ملاحظه نمود. به طور کلی نحوه نواختن این ساز با ساز دف و یا دیگر سازهای کوبه ای متفاوت است. لذا نوازندگان ساز های کوبه ای دیگر بنا به قاعده مسائل مشترک ریتمیک با یکدیگر راحتتر می توانند این ساز را فرا بگیرند. اما از لحاظ تکنیکی این ساز متفاوت از دف بوده و نحوه اجرای آن از تکنیک های منحصر به فرد خود استفاده می نماید. آموزش دایره در کرج.

هزینه کلاس دایره 

هزینه کلاس دایره به مانند دیگر کلاس ها بنا به تعرفه ابلاغی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در هر سال اعلام و دریافت می گردد. لازم به ذکر است که دایره از جمله ساز های خاص لحاظ شده که هزینه شهریه متعارف آن بالاتر از شهریه ابلاغی می باشد، اما آموزشگاه موسیقی ملودی هزینه دریافتی این کلاس را نیز مانند دیگر کلاس ها محاسبه و اخذ می نماید. کلاس دایره هر جلسه 30 دقیقه و در هر هفته یک جلسه برگزار می گردد. لذا جهت مشاوره و نیز اطلاع از هزینه ثبت کلاس دایره از طریق لینک زیر اقدام نمایید

تماس با ما

آموزش دایره در کرج

قیمت دایره

قیمت دایره با توجه به کیفیت ساخت ساز متفاوت است. معمولا مواردی از جمله نوع پوست و نوع پرداخت آن قبل از کشیدن پوست بر روی دایره، جنس پوست که از چه جنسی ساخته شده است آیا طبیعی است و یا از تلق است. و اینکه اگر از پوست بز، بره و یا ماهی طبیعی باشد نیز می تواند بر روی قیمت آن تاثیر گذار باشد. همچنین جنس چوب بنده ساز و شیوه ساخت آن و یا قدمت چوب نیز از جمله مواردی است که می تواند بر روی قیمت این ساز تاثیر گذار باشد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات در این خصوص می توانید با آموزشگاه موسیقی ملودی در تماس باشید. آموزش دایره در کرج.

مشاوره در خرید ساز

حتما و حتما قبل از خرید ساز با استاد خود و یا آموزشگاه موسیقی ملودی در تماس باشید تا از نحوه خرید ساز و نیز در صورت بروز مشکل در ساز بعد از خرید نسبت به رفع مشکلات احتمالی پیشگیری و یا اقدام نمایید.

نحوه نواختن دایره و تفاوت آن با ساز دف

نحوه نواختن دایره با دف متفاوت است. در دف از کف دست و انگشتان به هم پیوسته جهت نواختن استفاده می گردد. معمولا ضربات به صورت شلاقی بر روی پوست فرود می آید در صورتی که در دایره از انگشتان و نوع نواخت آن بر روی پوست بسیار لطیف تر از دف صورت می گیرد. در دایره انگشتان در نواختن ساز نقش کلیدی بازی می کنند به گونه ای که تک تک انگشتان نقش های خاص خود را ایفا می نمایند. از اشارات تا ضربات و یا حتی اجرای الحان خاص بر روی دایره. به همین دلیل نوازندگان ساز های کوبه ای خصوصا دف در صورت علاقه به اجرای دایره یا قاوال می بایست دوره ای مختص به این ساز را گذرانده تا توانایی و مهارت اجرای خاص دایره را کسب نمایند.

آموزش دایره در کرج

کتاب دایره

در حال حاضر و با توجه به منحصر به فرد بودن ساز دایره یا قاوال و البته نقش روایی و بومی این ساز تنها کتاب در دسترس که به عنوان کتاب درسی این ساز شناخته و تدریس می گردد شیوه دایره نوازی مکتب تبریز محمود فرنام و به نوشته و کوشش بهروز مردانی است. البته در این کتاب تکنیک ها و مهارت های لازم جهت اجرای این ساز زیبا با جزئیات کامل اخذ و ارائه گردیده است. همچنین هنرجویان پس از اتمام دو جلدی کامل این کتاب به راحتی می توانند دایره را به زیبایی بنوازند. لازم به ذکر است نوازندگان ساز های کوبه ای دیگر از جمله دف و تمبک بنا به قواعد تئوریک و ریتمیکی که ذکر آن رفت راحت تر و سریعتر می توانند دوره مورد نظر را طی نمایند.

آموزش دایره در کرج

از اینستاگرام آموزشگاه موسیقی ملودی نیز دیدن نمایید

از شبکه youtube آموزشگاه موسیقی ملودی نیز دیدن نمایید