آموزش نی انبان در کرج

آموزش نی انبان در کرج گوهردشت در آموزشگاه موسیقی ملودی تخصصی ترین آموزشگاه موسیقی در کرج گوهردشت زیر نظر استاد سعید اسفندیاران. سعید اسفندیاران متولد 1341 نوازنده، شاعر و نویسنده که از طفولیت مشغول به فرا گیری ساز نی انبان در هفت تپه شد و تا کنون افتخارات بسیاری را در این ساز و همچنین در عرصه هنر از جمله نویسندگی و شاعری بدست آوردند.

آموزش نی انبان با استاد سعید اسفندیاران

از جمله رزومه های ایشان می توان به اجرای کنسرت های متعدد در تهران در تالار وحدت و کرج و دیگر استان ها – اجرا با گروه های مختلف موسیقی فولک و پاپ – کسب مقام در جشنواره تاتر سوره در بخش موسیقی – کسب مقام در جشنواره دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اراک و… اشاره کرد

آموزش نی انبان در کرج

آموزش نی انبان در کرج

از بخش ساز شناسی نی انبان نیز دیدن نمایید

آموزش نی انبان درآمزشگاه موسیقی ملودی

آموزش نی انبان در کرج در آموزشگاه موسیقی ملودی. استاد سعید اسفندیاران از افراد با تجربه در زمینه نی انبان و موسیقی قومی جنوب ایران هستند. ایشان در زمینه آموزش نی انبان مکتب آموزشی مدون و منسجمی را در نظر گرفته و به هنرجویان آموزش می دهند. البته سال ها تجربه و نوازندگی ایشان را در موفقیت این مسیر آموزشی نمی توان نادیده گرفت.

آشنایی مختصر با نی انبان

نی انبان سازی است بادی که با دمیدن در پوستی که یک سر آن به نی جفتی متصل است ساز نواخته می شود. همانطور که از نام این ساز پیدا است شخص نوازنده ابتدا در پوست می دمد تا آن را باد کند تا منبع ذخیره و دمیدن در نی های این ساز باشد. پوست این ساز به نوعی در آغوش کشیده شده و با فشار دو دست که به طرفین پوست وارد می شود هوای درون پوست تخلیه و به نی جفتی هدایت می گردد و باعث ایجاد صدا می گردد.

دمیدن نی انبان

بین دمیدن و فشردن در پوست هماهنگی لازم می بایست برقرار گردد. صدایی که از این ساز استخراج می گردد حاصل نی جفتی است که به پوست متصل است. این ساز بومی منطقه جنوب ایران می باشد که از طریق مهاجمان پرتغالی به جنوب ایران و توسط این کشور به ایران وارد شده است و به مرور زمان تغییرات ساختاری از جهات نای، پوست و ملودی در این ساز بوجود آمده است.

آموزش نی انبان در کرج

چطور نی انبان یاد بگیریم

از آنجایی که این ساز سازی است بادی، یادگیری این ساز نیازمند مقدماتی است که در کلاس به آن ها پرداخته خواهد شد. در بدو آموزش نحوه باد کردن پوست و نفس کشی و سیستم های تنفسی بررسی می گردد و به مرور زمان و در همان جلسات اول صدا کشی بر روی پوست با نی تکی کار می شود پس از کسب مهارت های لازم بر روی این عمل تقریبا به مدت سه ماه ملودی های پایه با نی تکی کار شده و پس از این مدت زمان وارد مراحل ریتمیک و کار با ریتم های پایه و همنوازی با این ریتم ها آغاز می گردد و در حین انجام این عمل نی دیگری نیز به عمل اضافه شده که اصطلاحا به مجموع این دو نای که بایستی با یکدیگر در آن دمیده و نواخته شود نی جفتی گفته می شود.

نقل سینه به سینه در نی انبان

این ساز به اصطلاح نقل سینه به سینه است و نحوه آموزش این ساز به گونه ای است که به شکل روایی آموزش ها به هنرجویان داده خواهد شد. این ساز به نوعی ساز وحشی بوده و با ساز های دیگر متفاوت است و نوازندگان این ساز بایستی کنترل دقیقی در نحوه نفس گیری،  صدا کشی و دمیدن در ساز و اجرای قطعات داشته باشند. در این ساز از هفت نت با شش سوراخ که یک سوراخ از نای آن آزاد است استفاده می گردد.

آموزش نی انبان در کرج

بعد از چند وقت نی انبان را یاد می گیرم

مدت زمان یادگیری تمامی ساز ها در مرتبه اول به میزان علاقه و تمرین هنرجویان بستگی دارد. لذا در صورت تمرینات مستمر و پیگیری کلاس می توانید بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن حاصل نمایید. معمولا بین 3 تا 6 ماه می توانید نتیجه اولیه را ملاحظه و در نهایت با گذشت زمان و فرا گیری تکنیک های مورد نظر می توان بعد از این زمان نتایج عملکرد بیشتری را مشاهده نمایید.

هزینه کلاس نی انبان

هزینه کلاس نی انبان بر اساس نرخ ابلاغی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت سالیانه به آموزشگاه های موسیقی ابلاغ می گردد که می بایست بر اساس قوانین اعلامی از سوی نهاد های ذی ربط شهریه مربوطه اخذ گردد لذا جهت کسب اطلاع از میزان شهریه با آموزشگاه موسیقی ملودی از طریق لینک زیر تماس حاصل نمایید.

تماس با ما

آموزش نی انبان در کرج

قیمت نی انبان

قیمت نی انبان در مقایسه با برخی از ساز ها بسیار ارزان قیمت تر و مناسب تر است. به نوعی در نی انبان دو فاکتور عمده در قیمت گذاری مطرح می گردد که هر یک به تنهایی قابل خرید می باشد. 1-قیمت پوست 2- قیمت نای . نی انبان بدین شکل نبوده که حتما نای و پوست با یکدیگر خریداری گردد و در صورت تمایل می توانید پوست را از یک فروشگاه و نای را نیز از فروشگاهی دیگر تهیه کنید. اما قبل از خرید حتما شرط تایید استاد را از فروشگاه مربوطه دریافت نمایید تا در صورت بروز مشکل در ساز بتوانید ساز را مرجوع و نسبت به تهیه سازی مناسبتر با توجه به توصیه های ارائه شده اقدام نمایید. در صورت تمایل می توانید با آموزشگاه موسیقی ملودی نیز در این خصوص مشورت نمایید.

کتاب نی انبان

با توجه به بومی بودن این ساز و نیز نقل روایی در آموزش این ساز، نی انبان فاقد کتاب آموزشی می باشد.لذا نحوه آموزش در این ساز بدین صورت است که استاد نقل و یا ملودی را روایت و اجرا می نماید. البته تکنیک ها و نکات را نیز به هنرجو با توجه به آموخته های خود به هنرجویان به صورت شفاهی منتقل می نماید و هنرجویان با توجه به تمرینات با رعایت نکات و اصول ارائه شده از جانب استاد در هر جلسه انجام خواهد داد.

کلاس نی انبان در کرج

از ویدئو های youtube آموزشگاه موسیقی ملودی  نیز دیدن نمایید

صدای نی انبان

ساز نی انبان دارای صدایی حجیم و زیر است. صدای این ساز حاصل صدایی با فرکانس مشخص و صداهای هارمونیک می باشد. این تلفیق صداهای اصلی با تن مشخص است که صدای این ساز را بسیار جذاب کرده است. از دلائلی که این هارمونیک خاص در این ساز بوجود می آید نی جفتی است. البته نقش زبانه این ساز را نیز نمی بایست در ایجاد این صداهای هارمونیک نادیده گرفت. ایجاد صدایی مطلوب و با سونوریته ای خوب در این ساز شاید در ابتدا کاری آسان به نظر برسد. اما هنرجویان این ساز با گذشت زمان متوجه خواهند شد که نگه داری رنگ صدایی و سونوریته نی انبان در حد مطلوب در جای خود کاری دشوار خواهد بود.

آموزش نی انبان در کرج