سونات Sonata

سونات sonata

سونات sonata (برآمده از فعل ایتالیایی Sonare به معنی نواختن یک ساز)

1. سونات sonata قطعه موسیقی سازی که دارای چند بخش یا چند قسمت مجزا است. هر یک از بخش های سونات sonata  شخصیت و خصوصیاتی متفاوت و خاص خود دارند.

2. سونات sonata فرمی است دارای چندین بخش در فرم کلاسیک و برای یک یا دو ساز نوشته شده است.

3. در ایتالیا از پایان قرن 16 کلمه سونات sonata تعیین کننده تمام قطعاتی می گردید که منظور و سرنوشتشان شخصیت دادن به سازهای آرشه ای بود [ مانند ویولن ] در پایان قرن 17 سونات های مجلسی سوناتاد کامارا sonata de camara کرلی corelli هنوز. نزدیک به سوئیت suite بود.

در حالی که سونات های کلیسایی(sonata da chiesa). قبلا و پیش از این چهار موومان سونات در تریو را داشت.

این طریقه آخر تا نیمه های قرن 18 توسط پورسل Purcell باخ Bach هندل Handel ویوالدی Vivaldi  و تلمان Telemann برای دو ساز سولیست مثل ویلن ها فلوت ها اوبواها تصنیف می گردید و بوسیله باس کنتینو و کلاوسن و ویلن باس Clavecin et basse de viole  همراهی می شد این حدود 1750 بود که آهنگسازان و از میان آنان کارل فیلیپ باخ فرم سونات کلاسیک را پا بر جا و استوار نمود.

از بخش ساز شناسی نیز دیدن نمایید

بعد به برجسته ترین صورت توسط هایدن موتزارت و بتهوون سونات. برای پیانو ویلن و یا برای یک ساز تنها یا سوال و جواب به وسیله پیانو تصنیف شد. سونات در این زمان به طور کلی سه موومان داشت و به ندرت چهار موومان اولین بخش آلگرو فرمی را قبول و تثبیت کرد که نام خود را بدان داد(فرم سونات):

دو تم معرفی می گردید و بعد بسط و گسترش می یافت سپس این تم ها مجددا به نمایش در می آمد و بازگو می گردید.

(راکسپوزه reexposes) در دومین موومان یا بخش سنگین موسیقیدان یا فرمی پیوسته را انتخاب می کرد و یا تمی که واریاسیونی را به دنبال داشت. در سومین بخش یا فینال که روحیه ای زنده و جاندار داشت یا فرم سونات دو تمی را انتخاب می کرد یا روندو Rondo را و یا در بیشتر اوقات مخلوطی از هر دو را بر می گزید.

یک منوئه menuet  گاه بین موومان سنگین و فینال جای داده می شد رومانتیک ها (لیست، فوره، دبوسی، پروکوفیف، بلابارتوک و هیندمیت) ضمن نرم تر و روان تر کردن این فرم و غالبا ضمن حفظ کردن سه موومان سونات های زیادی ساختند سونات فرم پایه ای و اصلی تمامی ساختارهای موسیقیایی سازی کلاسیک فرار گرفت

مانند موسیقی مجلسی سمفونی و کنسرتو.

—فرهنگ جامع اصطلاحات موسیقی/ فریدون ناصری—

سونات sonata

از صفحه linkedin آموزشگاه موسیقی ملودی نیز دیدن نمایید

آموزشگاه موسیقی در گوهردشت کرج

تماس با ما از طریق اشاره بر روی لینک زیر

تماس با ما