کلاس دف در کرج

کلاس دف در کرج در گوهردشت زیر نظر استاد ساربان در آموزشگاه موسیی ملودی تخصصی ترین آموزشگاه در کرج و گوهردشت.

آموزش دف با استاد ساربان

آموزش دف با استاد ساربان در آموزشگاه موسیقی ملودی.

کلاس دف در کرج

کلاس دف در کرج

کلاس دف در کرج زیر نظر استاد سوگل ساربان، ایشان متولد 1366 دوره های سازهای کوبه ای را در کرج و تهران زیر نظر اساتید برجسته کشوری و پیشکسوت گذرانده و در حال حاضر در آموزشگاه های متعدد کرج مشغول به تدریس ساز های کوبه ای از جمله ساز دف می باشند. از جمله فعالیت های ایشان می توان به: فعالیت در حوزه ی موسیقی تئاتر و شرکت در جشنواره های بین المللی و كسب مقام هاي متعدد. شرکت در مستر کلاس های مختلف استاد بیژن کامکار و… اشاره کرد.

آشنایی با ساز دف

آشنایی با ساز دف : دف از ساز های کوبه ای ایران و سازی عرفانی است چرا که از گذشته های دور این ساز را تنها در خانقاه های کردستان و تکایا می نواختند. نوای این ساز قدیمی همراه با ذکر سالکان همراه بوده است. اما امروزه از این ساز تقریبا در اکثر گروه های موسیقی سنتی و محلی ایران و حتی در ارکسترهای سمفونیک و موسیقی پاپ نیز استفاده می گردد. ساز دف ریشه در دوران باستان دارد.

کلاس دف در کرج گوهردشت

چگونه دف یاد بگیریم

چگونه دف یاد بگیریم ؟ همواره سوالی است که علاقمندان این ساز از خود می پرسند. در دف سه حرکت اصلی تم بک و چپ وجود دارد. اصولا ساز دف ساز سنگینی به شمار می رود و احتیاج به نیروی فیزیکی دارد. به همین دلیل برای اجرای آن نیاز به نیروی هستیم که بیشتر از نیرویی است که برای نوازندگی دیگر سازها مصرف می شود به همین خاطر نوازنده ی دف علاوه بر داشتن ریتم و احساس و شعور موسیقی برای انجام اعمال فیزیکی نوازندگی دارای بدنی ورزیده و آماده باید باشد.

اگر بدون فکر دف نوازی کنیم چنان این ساز سنگین به نظر می رسد که توان دست گرفتن آن را نیز نداریم بنابراین هنگام دف نوازی عضلات بدن خصوصا عضلات دست و سینه و گردن باید کاملا آزاد و راحت باشد گویی دف مانند پر کاهی است. پس در هنگام نوازندگی این ساز بدن خود را نباید منقبض کنیم.

مدت یادگیری دف

مدت یادگیری دف و کیفیت یادگیری دف محدوده مشخصی ندارد چرا که قابلیت هر فرد با دیگری متفاوت است در هر صورت بهتر است که در یادگیری عجله نداشته باشیم و بگذاریم استعداد و تلاش کافی تعیین کننده مدت زمان فراگیری را مشخص کند. هرچند باید در نظر داشت که مدت زمان تقریبی برای حصول نتیجه اولیه بین 3 تا 6 ماه بر آورد می گردد که با گذشت زمان بر تجربیات و اندوخته های تکنیکی افزوده و نتیجتا حاصل اجرا بهتر خواهد شد.

از اینستاگرام آموزشگاه موسیقی ملودی نیز دیدن نمایید

با صدای دف چه کار کنم

با صدای دف چه کار کنم و چگونه مشکل صدای آن را در تمرینات خود حل کنم؟ این نیز یکی از سوالات دیگر علاقمندان به دف است. در زندگی امروزی که اکثر مردم در آپارتمان ها زندگی می کنند باعث می شود نتوانیم هر زمان که اراده می کنیم تمرین دف را داشته باشیم و به دلیل اینکه هنرجو برای تقریت دست های خود باید از اجرای ضعیف دوری کند نباید قدرت ضربه های خود را کم کند و صدای ساز خود را کمتر از سونوریته ای که در ساز مرسوم است اجرا نماید. به همین منظور می توان از وسیله ای به نام سوردین یا صدا خفه کن استفاده کرد تا صدای ساز به اندازه زیادی کاهش پیدا کند. اصولا کمانه ساز باید سبک بوده و پوست ساز نیز باید بدون ترک سوراخ و ناهمواری باشد و صدای دف باید صدایی واضح و شفاف داشته باشد.

کلاس دف در کرج گوهردشت

هزینه کلاس دف

هزینه کلاس دف نیز مانند تمامی سازها بر اساس نرخ ابلاغی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هر استان به صورت سالیانه تعریف و به آموزشگاه های موسیقی ابلاغ می گردد. لذا جهت کسب اطلاع از قیمت و نرخ ابلاغی با آموزشگاه موسیقی ملودی از طریق لینک زیر در تماس باشید.

تماس با ما

قیمت دف

قیمت دف بر اساس نرخ تورم متغیر می باشد اما خوشبختانه از جمله ساز هایی است که آنچنان که دیگر اقلام تفاوت تورمی دارند نبوده و با کمترین هزینه ممکن می توان این ساز را تهیه نمود. اما سعی بر این باشد که قبل از تهیه ساز حتما با استاد خود در این خصوص مشورت لازم را داشته باشید تا بتوانید با کیفیت و مرغوبیت لازم حداقل آشنایی را پیدا نمایید. خرید دف را می توان از فروشگاه های لوازم موسیقی اقدام نمود اما حتما در زمان تهیه ساز به جهت کارشناسی ساز و نیز در صورت دارا بودن ایرادات فنی در ساز مرجوع و ساز بهتری تهیه شود. این کارشناسی توسط استاد صورت می پذیرد.

آموزش تمبک در کرج

کتاب دف

کتاب دف جهت یادگیری این ساز بسیار است اما می توان به ریتم و دف 3 جلد- آموزش دف نوشته بیژن کامکار و… اشاره نمود

انواع دف

انواع دف را می توان در نوع ثابت و کوکی بر شمرد. البته لازم به ذکر است که این ساز نیز مانند دیگر ساز ها به مرور زمان به تکامل رسیده است و لذا دف کوکی در عصر حاضر بوجود آمده است چه اینکه در گذشته کمانه یا بدنه ساز نیز سنگین تر بوده است اما امروزه شاهد استفاده از کمانه باریکتر و سبکتر هستیم و نیز در استفاده از پوست ساز نیز تغییراتی ایجاد شده است چه اینکه امروزه شاهد استفاده از دف های طلقی هستیم که به مانند پوست تحت تاثیر سرما و گرما و نتیجتا شل و یا سفت شدن بیش از اندازه پوست نخواهیم بود.

از بخش اساتید آموزشگاه موسیقی ملودی نیز دیدن نمایید

آموزشگاه موسیقی در کرج گوهردشت

کلاس دف در کرج گوهردشت

آموزش تمپو در کرج در آموزشگاه موسیقی ملودی